Angina – jest się czego obawiać   Leave a comment

Choroba zwana anginą, czyli zapalenie migdałków jest ostrą dolegliwością zakaźną, na którą choć raz w życiu zapada niemal każde dziecko. Głównie chorują na nią dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest unikanie kontaktu z chorymi. Czasem jest to jednak nie do uniknięcia.

Leczenie  anginy

W leczeniu anginy wykorzystywane są antybiotyki, głownie z grypy penicylin. Najczęściej stosowana jest amoksycylina. Angina powinna być rozróżniana od mononukleozy, która daje podobne objawy, ale w jej wypadku stosowanie wspomnianego preparatu jest nie wskazane. Postaraj się jak najszybciej za pomocą drewnianej szpatułki lub łyżeczki usunąć biały nalot z migdałków. Należy po prostu wycisnąć ropę. Jest to czynność wymagająca pewnej wprawy i samozaparcia, a jej powodzenie zależy od tego, czy na oczyszczenie migdałków zgodzi się dziecko. Uważaj, bo możesz wywołać odruch wymiotny.
– Podaj dziecku środek przeciwgorączkowy np. paracetamol
– Zmieniaj przepocone ubrania na suche.
– Jak najszybciej wezwij do domu lekarza.
– Anginę leczy się od 10 do 14 dni zadbaj, aby ten czas dziecko spędziło w spokoju w domu. Na koniec udaj się do lekarza na kontrolną wizytę. Zapalenie migdałków musi być dobrze wyleczone, bo ta choroba nie doleczona ma wiele poważnych powikłań: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszków nerkowych, zapalenia stawów.

Co anginę wywołuje?

Anginę, czyli zapalenie migdałków podniebiennych, wywołują bakterie (głównie paciorkowce) lub wirusy. W wypadku zakażeń wirusowych choroba wykluwa się w zwykle w ciągu 1-3 dni, objawy podobne są do obserwowanych przy przeziębieniu, pojawia się stan podgorączkowy, dodatkowo migdałki są nieco powiększone. Wystarczy wówczas podawać tabletki do ssania i stosować znane od dawna domowe sposoby na bolące gardło – ciepłe okłady na szyję i leżenie w łóżku.

Pierwszymi zwiastunami anginy paciorkowcowej, która wykluwa się w 2-5 dni od zarażenia, są bóle głowy i osłabienie. Szybko podnosi się gorączka, dochodząc nawet do 40 stopni. Mogą jej towarzyszyć dreszcze oraz bóle w stawach lub mięśniach. Dziecko bardzo źle się czuje i skarży na dotkliwy ból gardła, zwłaszcza przy połykaniu. Ból promieniuje do uszu. Powiększone chorobowo migdałki zaczynają „przeszkadzać” dziecku, które zaczyna tracić apetyt. Może nawet odmawiać przyjmowania płynów. Czasem może wymiotować i skarżyć się, że boli je brzuszek i głowa. Czasem, gdy migdałki znacznie się powiększą, u dziecka może pojawić się zaburzenie oddychania.

Reklamy

Posted 30 grudnia 2010 by naangine in Angina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: